De voordelen van een 13 weken echo wegen niet op tegen de nadelen. Dat is de conclusie van de Gezondheidsraad na onderzoek. Daarom adviseert de Gezondheidsraad tegen de structurele invoering van de 13 weken echo.
Sinds 2021 kunnen vrouwen in het kader van wetenschappelijk onderzoek een 13 weken echo krijgen. Er zijn twee voordelen van de echo, stelt de Gezondheidsraad. Er is meer tijd om een diagnose te stellen, en als blijkt dat de baby ernstig ziek is, hebben ouders meer bedenktijd als ze een zwangerschapsafbreking overwegen.
Uit de gegevens van het onderzoek bleek echter, dat de uitslag van de echo vaak niet klopte. De echo miste relatief vaak afwijkingen, waardoor de uitslag fout-negatief is. Ook bleek dat ouders vaak werden doorverwezen, terwijl er bij vervolgdiagnostiek geen afwijkingen gevonden werden (fout-positief).
In het onderzoek wijst de Gezondheidsraad erop, dat alleen resultaten van het eerste jaar na de invoering van de 13 weken echo beschikbaar waren. Echoscopisten hebben in de loop van de jaren meer ervaring gekregen met het uitvoeren van een 13 weken echo, waardoor de kans bestaat dat er minder onjuiste uitslagen zijn in meer recente jaren.